ZIUA PORȚILOR DESCHISE

• 2019-07-30 18:22:27

Pentru ca acest moment să devină unul plăcut pentru copii, vă invităm la ZIUA PORȚILOR DESCHISE să ne cunoaștem, să vizitați spațiile școlare și să aflați cât mai multe despre activitățile noastre.

Vă așteptăm cu drag!

• ȘCOALA DE VARĂ 2019

• Festivalul Județean „Bucuriile copilăriei”
  • Festivalul Județean ”Bucuriile copilăriei”, ediția a VI-a, a debutat cu secțiunea de pictură, cu emoție, inspirație, talent călătorind în jurul lumii.

Elevii claselor pregătitoare au descoperit cu succes "Comoara din cufăr” în cea de-a doua zi de festival.

Cu încredere și mare bucurie au rezolvat toate probele, folosind PUTEREA ECHIPEI.

• Explorăm mediul înconjurător!
  • Aventura alături de Răzvan Popescu-Oceanic Club Constanța- pentru elevii claselor a II a ale Şcolii Gimnaziale „Petre Ispirescu” a însemnat cunoaştere şi explorare a unei lumi mai puțin cunoscute, universul păsărilor migratoare.

A fost un outdoor pe cinste!

• Ziua Internațională a Cărții pentru Copii
  • Elevii clasei pregătitoare A au celebrat astăzi Ziua Internațională a Cărții pentru Copii printr-o activitate practică în cadrul librăriei Dorian Gray Constanța realizând suporturi pentru creioane prin tehnica șervețelului.

• La teatru
  • Cultura ne face să avem curajul să privim spre stele..

O piesă de teatru excelentă la care Şcoala Gimnazială „Petre Ispirescu” nu avea cum să nu fie prezentă!”

Lebedele”, Teatrul pentru copii şi tineret „Căluțul de mare”

• Acțiuni de voluntariat
  • Educația înseamnă responsabilitate socială!

Astăzi, am putut să îi învățăm pe copii ce înseamnă să ne pese de viitorul orașului în care trăim, deci de calitatea vieții noastre!

Natura este sursa vieții! Mulțumim Restart pentru oportunitatea de a ne educa în acest sens!

Mulțumim părinților, care, ca de fiecare dată, au fost alături de noi!

• Rezultate deosebite la olimpiade
  • Ne mândrim cu rezultatele deosebite obținute la etapa județeana a Olimpiadei de Matematică și de Limba și literatura română. Felicitări elevilor Florina Croitoru și Mihai Georgescu!

Mulțumim doamnelor profesoare Mirela Pitu si Ioana Costea!

Olimpiada de matematică: CROITORU FLORINA – MENȚIUNE

Olimpiada de limba și literatura română: GEORGESCU MIHAI – MENȚIUNE

• Târgul ofertelor educaționale
  • Dans și cântec pe scena de la VIVO .

Cu talentul lor, copiii Școlii Gimnaziale ” Petre Ispirescu” și Grădiniței „Căsuța cu Povești” i-au încântat pe cei prezenti la Târgul Ofertelor Educaționale.

• Parteneriat de colaborare cu Baza de cercetare „Oceanic Club”
  • Ziua internațională a fericirii a dat startul unei colaborări speciale între Şcoala Gimnazială „Petre Ispirescu” şi Baza de Cercetare Oceanic Club, condusă de cel care ne-a răspuns astăzi la cele mai năstruşnice întrebări si curiozități despre natură, domnul director, Răzvan Popescu.

Deschidem astfel o colaborare mult visată de tip out-door şi aşteptăm cu nerăbdare prima expediție alături de cercetătorii constănțeni.

• ZIUA PORȚILOR DESCHISE
  • Prima zi de școală este un eveniment important în viața copiilor și a părinților lor.

Vă așteptăm cu drag!

• DIN INIMI DE COPII PENTRU COPII, SĂRBĂTORIND ROMÂNIA 100
  • Aceasta a fost cea de-a VIII-a ediție a evenimentului caritabil ”Din inimi de copii pentru copii”, pe care Școala noastră îl desfășoară an de an, în preajma Sărbătorilor de Crăciun.

Anul acesta, fiind un an important pentru țara noastră, Anul Centenar, evenimentul nostru a împletit în caierul său respectul față de istoria care ne definește ca popor și bucuria spiritului Crăciunului (bucuria de a dărui).

Mulțumim copiilor, părinților și, nu în ultimul rând, tuturor cadrelor didactice pentru susținere și efortul depus. Suntem mândri de parteneriatul durabil cu Asociația ” Dăruiește aripi”.

• ZIUA INTERNAȚIONALĂ A DREPTURILOR COPIILOR
  • Clasa a V-a a sărbătorit Ziua Internațională a Drepturilor Copiilor.

• PROIECTUL „ALEGE ROMÂNIA”
  • 100 de ani de România, în imagini! În cadrul proiectului „Alege România”, elevii claselor a IV-a au vizitat expoziția de fotografie din Parcul arheologic al oraşului Constanța.

• 14 NOIEMBRIE – ZIUA DOBROGEI
  • Pentru toţi dobrogenii, tulceni şi constănţeni, deopotrivă, ziua de 14 noiembrie reprezintă marea zi a unirii cu ţara a acestui străvechi teritoriu românesc dintre Dunăre şi mare, după patru secole şi jumătate de stăpânire otomană.

În acea zi de neuitat, 14 noiembrie 1878, domnitorul Carol I a asistat pe malul Dunării, la Brăila, la trecerea trupelor şi a autorităţilor de partea nouă a României, prilej cu care a dat citire Înaltului Ordin de Zi, către armată şi a proclamaţiei către dobrogeni.

Şcoala Primară „Petre Ispirescu” sărbătoreşte în spiritul patriotic acest mare eveniment sub culorile vii ale tricolorului.

• ZIUA EDUCAȚIEI, 5 OCTOMBRIE 2018
  • Şcoala „Petre Ispirescu” sărbătoreşte Ziua Educației la cel mai înalt nivel al acesteia, alături de Universitatea Ovidius.

5 octombrie 2018 va rămâne în sufletele micuților o amintire de neuitat, iar imnul Gaudeamus audiat în sala de conferințe a Universității a deschis sufletul fiecăruia spre pasiuni şi cariere pe care cu ambiție le va urma.

Mulțumim din suflet de copil tuturor doamnelor şi domnilor profesori universitari, cât şi studenților care ne-au fost alături.